„Tautiškumo pėdsakais į pilietines vertybes“

„Tautiškumo pėdsakais į pilietines vertybes“ – taip vadinasi neformaliojo vaikų švietimo veiklos projektas, kurį inicijavo dvi Šilutės Vydūno gimnazijos mokytojos: Lina Linkė ir Alicija Odinbergienė, tautinių šokių kolektyvo „Žvilgis“ ir UNESCO iniciatyvų klubo „Pasaulio pilietis“ vadovės.

Spalio 17 dieną, šeštadienį, surengta edukacine pažintine kelione jau prasidėjo šio projekto įgyvendinimas. Pirmiausia apsilankyta Kintų Vydūno kultūros centre, Vydūno muziejuje. Artimiau susipažinę su Vydūno asmenybe, gimnazistai turėjo galimybę įsiklausyti į save ,,Vidinio tilsmo kambaryje“ ir patalpoje, kurioje buvo galima patirti, kaip aplinką jaučia regėjimo negalią turintys žmonės. Po to mokiniai apžiūrėjo parodą ,,Šišioniškių daiktų istorijos“ – iš vieno Kintų seniūnijos kaimo surinktus senelių ir prosenelių naudotus buities įrankius, susipažino su emalio dirbiniais, patys išbandė emalio meno techniką – gaminosi išskirtines, asmenybę atspindinčias apyrankes.

Po viešnagės Kintuose kelionė tęsėsi Rusnėje. Gidė Iveta Ambrulaitienė supažindino su lankomiausiais Rusnės objektais, geografinėmis salos ypatybėmis, pateikė daug įdomybių iš istorijos, papasakojo apie H. Kalenbacho ir M. Gandžio draugystę. Gidė mokinius lydėjo ir į Uostadvarį, į pirmąją Lietuvoje vandens kėlimo stotį su garo turbina. Kilus potvyniams ši stotis atlieka savo darbą ir dabar.

Tolesnė pažintis su Nemuno delta tęsėsi vandens keliu. Iš Uostadvario keletą valandų plaukiant laivu buvo galima grožėtis vaizdingomis pakrantėmis, pamatyti paukščių perėjimo vietas, deltos sąnašų suformuotas salas, Nemuno žiotis, Ventės ragą, kormoranų kolonijas. Įspūdinga kelionės dalis – plaukti Minijos upe, pagrindine Mingės (Minijos) kaimo, kuris dar vadinamas Lietuvos Venecija, gatve. Laikas praėjo labai turiningai ne tik grožintis vaizdais, bet ir klausant gidės pasakojimų apie Nemuno deltą, istorinius įvykius ir atliekant tradicines Mažosios Lietuvos dainas, gidei akomponuojant kanklėmis.

Ekskursijos dalyviai grįžo papildę savo žinių apie gimtąjį kraštą skrynią, sužinoję daug naujo apie pamariečių praeities gyvenimą, patyrę neišdildomų įspūdžių – kitaip tariant, įmynę pirmąjį projekto pėdsaką.

Alicija Odinbergienė

Palikti komentarą